W strefach zagrożonych wybuchem – takich jak rafinerie, platformy wiertnicze, stacje benzynowe, czy infrastruktura LNG lub wodoru – systemy szaf sterowniczych muszą spełniać najwyższe wymagania bezpieczeństwa. Wyznaczają je takie atesty jak ATEX, IECEx i UL HazLoc. Najwyższe bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatami zapewniają nowe obudowy Rittal AX Ex z tworzywa sztucznego. Dzięki wysokiej wytrzymałości i odporności na niesprzyjające warunki zewnętrzne oraz szerokim możliwościom rozbudowy, zarówno użytkownicy, jak i konstruktorzy urządzeń otrzymują szereg dodatkowych wartości. Jakich?
Podczas trwających targów przemysłowych HMI firma Rittal zaprezentowała po raz pierwszy obudowy AX Ex z tworzywa sztucznego zaprojektowane w taki sposób, aby znaleźć zastosowanie w najbardziej wymagających warunkach wewnętrznych i zewnętrznych.
W celu ochrony ludzi i infrastruktury technicznej przed ewentualnymi wybuchami oraz pożarami, w Europie i Ameryce Północnej istnieją różnorodne wymagania i normy bezpieczeństwa dotyczące systemów obudów. Obudowy stosowane w strefach zagrożonych wybuchem, w których umieszczane są różne urządzenia lub komponenty, muszą spełniać atesty ATEX, IECEx lub UL HazLoc. Normy te opisują wymagania dla produktów w celu ograniczenia zwiększonego ryzyka w otoczeniu pracy.
Wszystkie te wymagania spełniają nowe obudowy Rittal AX Ex z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. Zostały one dopuszczone do stosowania w warunkach i strefach zagrożonych wybuchem gazu (strefy 1 i 2) i/lub pyłów (strefy 21 i 22). Eksperci Rittal zaprojektowali taką technologię, która spełnia wszystkie wymagania dotyczące maksymalnego bezpieczeństwa i wytrzymałości, także w przypadku zastosowań na zewnątrz. Szczelność nowych obudów Rittal AX Ex zapewnia bezpieczna konstrukcja z podwójnym uszczelnieniem na górnej i dolnej krawędzi drzwi za pomocą zintegrowanej listwy przeciwdeszczowej z wytrzymałego, odpornego na temperaturę i promieniowanie UV materiału.
Jednocześnie nowe obudowy Rittal AX Ex ułatwiają zabudowę wewnętrzną i dają znacznie więcej możliwości montażu niż inne obudowy dostępne na rynku. Liczne punkty montażowe umożliwiają łatwą zabudowę wnętrza. Pozwalają one na szybkie, bezpośrednie przykręcenie do obudowy akcesoriów systemowych takich jak szyny wewnętrzne lub szyby chassis. Na punktach montażowych można również zamontować bezpośrednio wyłączniki drzwiowe bądź blokadę drzwi. Dodatkowo istnieje możliwość prostego przykręcenia szyn do istniejących punktów montażowych w obudowie. Płyta montażowa może zostać umocowana od przodu przy wykorzystaniu wstępnie zamontowanych sworzni, a następnie uziemiona z użyciem otworów w kształcie dziurki od klucza. A dzięki zewnętrznym nakrętkom wciskanym możliwy jest łatwy montaż na ścianie przy zachowaniu atestów UL i pełnej klasy ochrony.
Nowe obudowy AX Ex z tworzywa sztucznego są dostępne w ośmiu różnych wariantach - o szerokości od 200 do 800 mm, wysokości od 300 do 1000 mm i głębokości od 150 do 300 mm. Firma Rittal wprowadziła do oferty produktów również obudowy Ex ze stali nierdzewnej, które z powodzeniem znajdą zastosowanie w rafineriach, platformach wiertniczych, tankowcach, rurociągach, a także obszarach infrastruktury LNG i wodorowej, mogą być również stosowane tam, gdzie powstają drobne pyły, które mogą ulec zapłonowi, np. w młynach lub dużych piekarniach.
Materiał zdjęciowy
O firmie Rittal
Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to czołowy światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie, np. w budowie maszyn i urządzeń, w przemyśle spożywczym, a także w branżach IT i telekomunikacyjnej.
Do szerokiego spektrum zastosowań produktów lidera na rynku światowym należą konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są dostępne w całym procesie produkcji. Inteligentne rozwiązania chłodzenia Rittal z niższym o nawet 75 procent zużyciem energii, a co za tym idzie – z obniżoną emisją CO₂ – mogą komunikować się z procesem produkcji, a także umożliwiają przewidywanie napraw i konserwacji. Do oferty należą także innowacyjne rozwiązania IT – od szaf IT, przez modułowe centrum danych, aż po rozwiązania Edge & Hyperscale Computing.
Czołowi dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – o rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Rittal realizuje w Niemczech pilne zamówienia w ciągu 24 godzin – precyzyjnie, elastycznie i efektywnie.
Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z ponad 12 fabrykami i ponad 95 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia ponad 12 000 pracowników, a jej obroty w 2022 roku wyniosły 3 miliardy euro. W 2022 r. to rodzinne przedsiębiorstwo zostało wyróżnione po raz 14. z rzędu tytułem najlepszego pracodawcy w Niemczech. W ogólnoniemieckim opracowaniu czasopismo Focus Money i fundacja Deutschland Test w roku 2021 uznały Friedhelm Loh Group już piąty raz z rzędu za jeden z najlepszych zakładów prowadzących naukę zawodu w Niemczech. W roku 2022 Rittal został wyróżniony znakiem Top 100 jako jedno z najbardziej innowacyjnych średnich przedsiębiorstw w Niemczech.
Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/nowe-obudowy-rittal-ax-ex-z-tworzywa-sztucznego-wiecej-niz-ochrona-przeciwwybuchowa